Специалност "Културология и културен мениджмънт" е създадена през 2016 г. след актуализация на основаната още през 1995 г. специалност "Културология". Специалността е уникална специалност за България и региона. Югозападния университет е единственото място в България, където тази специалност се изучава като бакалавърска програма, което я превръща в своеобразен бисер измежду многото специалности.

Специалност "Културология и културен мениджмънт" се развива, стремейки се да се адаптира към новите условия и изисквания на пазара на труда, резултат от настъпилите промени в различните сфери през последните години. Подготовката на студентите включва усвояване на знания и умения в редица теоретични и приложни сфери:

  • История на културата - Древните култури, Средновековна и Ренесансова култура, съвременната култура и изкуство,
  • История на българската култура през вековете.
  • Теория, социология и психология на културата, културна антропология,  култура и комуникации.
  • Културни политики и културен мениджмънт,
  • Емпирични изследвания,
  • Културен туризъм и културна анимация,
  • Връзки с обществеността в сферата на културата,
  • Умения за справяне с конфликти и др.

Организация на обучението

Обучението в специалност "Културология и културен мениджмънт", ОКС "Бакалавър" е структурирано в три дяла - задължителни, избираеми и факултативни учебни дисциплини.

Задължителни дисциплини

През първите пет семестъра обучението е насочено към усвояване на фундаментални дисциплини, свързани с теорията и историята на културата и се води съвместно със специалности "Култура и медии" и "Култура и културен туризъм". Следващите три семестъра обучението се осъществява със задълбочено профилиране в сферата на културния мениджмънт и засилено присъствие на дисциплини от областта на културните индустрии, маркетинга и предприемачеството в сферата на културата, финансирането и кредитирането на културата и т.н.

Чрез осигуряване на най-важните научно-изследователски и практически инструменти, обучението в "Културология и културен мениджмънт" дава възможност на студентите да се ориентират в проблематиката на съвременното културознание, политиките на финансиране, управление и администрация на културата, процесите на взаимодействие на различните културни институции. Студентите също така се научават да интерпретират влиянието на културата върху развитието на индивида и отделните сектори на обществото. Те придобиват и конкретни практически умения за разработването на проекти в областта на културния мениджмънт, за провеждане на приложни изследвания в сферата на културата, за организация и провеждане на различни културни събития, празници и фестивали, което е съществено за професионалната им реализация след дипломиране.

Избираеми дисциплини

В рамките на обучението, за всеки семестър студентите избират, съобразно интересите си, определен в Учебния план на специалността брой дисциплини, чрез които се задълбочават желаните от тях теоретични и практически знания.

Практика

В учебния план за студентите е предвидено и широко научно-практическо обучение, свързано с културния мениджмънт и съобразено с изискванията и потребностите на бизнеса и пазара на труда. То се осъществява чрез практики, разпределени в четири модула /в края на втори, четвърти, шести и седми семестър/ - в различни културни институции, медии, неправителствени организации и пр. Стажът се оценява, като получената оценка и придобитите кредити за него се вписват в дипломата за завършена бакалавърска степен по съответната специалност.

Реализация

Завършилите специалност "Културология и културен мениджмънт" с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и професионална квалификация "бакалавър по Културология и културен мениджмънт ", могат да се реализират в:

  • националните, областни и общински културни институции,
  • театрални, музикални, библиотечни, читалищни, музейни и други културни институти и организации,
  • в сферата на културния туризъм,
  • издателско и музейно дело,
  • медийни и PR агенции, занимаващи се с култура,
  • периодичен печат, радио и телевизия,
  • в сферата на бизнеса и др.

Областите, в които е възможно да се реализират бакалаврите от специалност "Културология и културен мениджмънт" са описани в Националния класификатор на професиите с индекси: 1124, 1131, 1151, 1157, 1232, 1234, 1237, 2451, 2452, 2471, 2472, 2473, 2474, 3431, 3441, 3442, 3443, 3444, 3445, 3446, 3447, 3448, 3474, 3478, 3475, 5115, 5116, 5122, 5145, 5146:

Допълнителна информация за Учебния план и квалификационната характеристика на специалност "Културология и културен мениджмънт", ОКС "Бакалавър" можете да намерите на следния адрес: Бакалавърска програма "Културология и културен мениджмънт" - /academic-activities/academic-programmes/bachelor-programmes/sociology,-anthropology-and-cultural-studies/cultural-studies.aspx

Последна промяна: 2020-02-17