2019 La Dolce Vita - фотоизложба на третокурсничките Василена Димитрова от специалност "Културология и културен мениджмънт" и Виктория Стоянова от специалност "Култура и медии", в която представят впечатления от престоя си в Перуджа, Италия по програмата "Еразъм+".

2019 Мегалитни култови паметници от Балкано-Анатолийския регион - фотоизложба, подготвена от гл. ас. д-р Антон Генов. Фотосите представят мегалитни обекти (олтари, ниши, пещери), проучвани от екипа на Университетския научно-изследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури в Мала Азия през 2019 г. и техни паралели от Източните Родопи. Събитието е част от програмата на Национален студентски фестивал на изкуствата 2019 г. Финансирането е по проект "Интердисциплинарно изследване на култа към Великата богиня майка в българските земи и Балкано-анатолийския регион" , с научен ръководител проф. д.н.к. Васил Марков.

2018 На границата с неизвестното - фотоизложба, посветена на 10-годишнината от основаването на Университетския научноизследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури. Изложбата представя едни от най-значимите научни открития на колегиума на Центъра за древни култури през последните години. Сред тях са мегалитните светилища "Ляски връх" и "Скрибина" край град Гоце Делчев, скалното светилище "Митровица" край село Места, община Банско, мегалитните светилища "Кръстилски връх" и "Палатски връх" от десния бряг на р. Струма и редица други. Акцентът е поставен върху "живите" тракийски скални светилища, които са уникални като съчетание на материално и нематериално културно наследство, в които и до днес продължават да се извършват традиционни народни обредни практики, наследство от тракийската древност.

Финансирането е по проект Интердисциплинарно изследване на материалното и нематериалното културно наследство от вечните свети места в българските земи и на Балканите, с научен ръководител проф. д.н.к. Васил Марков.

2017 Интердисциплинарно изследване на култовата приемственост - Фотоизложба, представяща резултатите по научно-изследователски проект "Културно наследство и приемственост интердисциплинарно изследване на култовата приемственост в българските земи и балкано-анатолийския регион. II-ри етап, 2017", с научен ръководител проф. д.н.к. Васил Марков.

2017 Χρωματα - самостоятелна фотоизложба на Глория Стоева - студентка в 3ти, курс специалност "Култура и медии", представяща далтонизма. На всяко от 18те табла, основното, "реално" изображение е обработено в нови две, за да се демонстрира как се трансформират цветовете през погледа на далтониста. Научен ръководител: гл. ас. д-р Димитрия Спасова.

2016 Светилища и оракули в Древна Гърция - фотоизложба на студенти от катедри "Културология" и "Телевизионно, театрално и кино изкуство", посветена на едноименния изнесен студентски научно-практически семинар, проведен през ноември 2015 г. и финансиран по проект на Факултета по изкуствата на тема "Културното наследство и изкуствата като ресурс за развитие на креативен туризъм в България". Научни ръководители: ас. д-р Димитрия Спасова, докторант Яна Тодорова.

2015 Фотоизложбата на студенти от катедри "Културология" и "Телевизионно, театрално и киноизкуство", посветена на предвиденото по проект "Изкуствата и културата като ресурс за постигане на общество с икономика на знанието /Създаване/актуализиране на учебните планове и програми в специалностите от Факултета по изкуствата към ЮЗУ "Неофит Рилски"/" посещение на студентите от двете катедри в Роженски манастир и Мелник. Фотоизложбата е подготвена и осъществена от студентите - участници и представя дейностите по време на посещението - срещата с игумена на Роженски манастир Архимандрит Епифаний и представители на Неврокопската митрополия; интервютата с Яне Пашов - бивш кмет и учител в Мелник и клисаря Янко Соколов. Едновременно с това се акцентира и на културно-историческото наследство на Мелник със снимки на Болярската и Кордопуловата къщи, Музея на виното и църквата "Св. Антоний". Научни ръководители: ас. д-р Димитрия Спасова, ас. Крум Иванов.

2015 Археологически паметници в Северна Гърция - Фотоизложбата, посветена на едноименния изнесен научно-практически семинар, проведен на 13-14 ноември 2014 г. със студенти от специалности "Културология", "Култура и медии", "Култура и културен туризъм". Научни ръководители: ас. д-р Димитрия Спасова и редовните докторанти Антон Генов и Ирина Василева.

2015 Пирамиди от Древна Тракия - фотоизложба, посветена на 15-годишнината на интердисциплинарната експедиция "Тракийски светилища от Западните Родопи, Пирин, Рила и Централна Средна гора", организирана от Университетски научно-изследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури при ЮЗУ "Неофит Рилски" в сътрудничество с Археологически институт с музей при БАН, Институт за космически изследвания и технологии при БАН - филиал Стара Загора, Регионален етнографски музей- Пловдив, Народна обсерватория "Юрий Гагарин", Стара Загора. Изложбата е подготвена от ас. д-р Димитрия Спасова и докторантите Антон Генов и Яна Тодорова. Консултант: проф. д.н.к. Васил Марков

2014 Програма Еразъм - прозорец към бъдещето - фотоизложба на студенти от специалности "Културология" и "Култура и медии", с научни ръководители ас. д-р Димитрия Спасова и докторант Яна Тодорова, организирана в рамките на "Студентски фестивал на изкуствата 2014 г." Целта на изложбата е студентите да представят мобилността си по програма "Еразъм" през 2014 г. с фотоси от Краков в Полша, Флоренция, Рим, Венеция, Пиза, Палермо в Италия, о. Малта.

2014 Мегалитната култура в Древна Тракия Фотоизложбата представя научните резултати от проучванията на Университетския научноизследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури, съвместно със студенти от специалности "Културология" и "Култура и медии" към катедра "Културология", Факултет по изкуствата по научно-изследователски проект "Мегалитната култура в Древна Тракия". Първата и втората част на проучванията е посветена на мегалитните паметници в Рила. Третата част е концентрирана в Източните Родопи, където екипът на Центъра за древни култури посети мегалитни светилища в района на Златоград: - Скално светилище "Крокодила" между селата Добромирци и Бенковски; - Скални гробници в землището на селата Бенковски и Ягнево; - Скално светилище "Слона" по пътя за с. Горна Каялоба и др. Последната част от дейностите по изследователския проект включваше осъществяване на международен научен семинар на тема "Дионис в Тракия. Мегалитната култура в Древна Тракия" в Ареален етнографски комплекс "Златоград". В рамките на семинара бяха посветени мегалитни светилища със скални гъби в Източните Родопи и се изнесоха следните доклади: Карл А. Р. Рак - Бостънски университет, САЩ The Mushroom Stones. Dionysus, Orpheus, and the Wolves of War Алексей Стоев, Пенка Мъглова - Институт за космически изследвания и технологии при БАН - филиал Стара Загора, България Тракийски мегалитни светилища от Източните Родопи. Археоастрономически аспекти Ангел Янков, Грозделина Георгиева - Регионален етнографски музей Пловдив, България Тракийски мегалитни светилища от Източните Родопи. Етноложки аспекти Васил Марков - Югозападен университет "Неофит Рилски", България Новооткрито мегалитно светилище в долината на Средна Струма Алексей Гоцев - Национален археологически институт с музей при БАН, България Тракийски мегалитни светилища от Западните Родопи. Археологически аспекти Ставрос Киотсекоглу - Югозападен университет "Неофит Рилски", България Тракийски мегалитни светилища от района на Еврос, Гърция Николета Петкова - Югозападен университет "Неофит Рилски", България Тракийски мегалитни светилища от Централна Средна гора Антон Генов - Югозападен университет "Неофит Рилски", България Тракийски мегалитни светилища от Западните Родопи. Антропологически аспекти.

2013 Мегалитната култура в Древна Тракия етап I, 2013 г. - фотоизложба на Университетския научно-изследователският център за древни европейски и източносредиземноморски култури и Студентски научно-изследователски клуб за древни култури към катедра "Културология". Изложбата представя резултатите от проведените проучвания по поречието на река Места, Западните Родопи, Южна Рила и Централен Пирин през лятото на 2013 г.

2011 Тракийски светилища от Западните Родопи - фотоизложба и представяне на резултатите. Фотоизложбата представя резултатите от втория етап на проекта "Тракийски светилища от Западните Родопи", организиран от Университетския научноизследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури, в сътрудничество с Национален археологически институт с музей при БАН - София, Народна обсерватория "Юрий Гагарин" - Стара Загора, Регионален етнографски музей - Пловдив и студенти от трети курс специалности "Културология" и "Култура и медии". Фотосите представят резултатите от археологически обходи и етнографско проучване в селата Рибново и Буково, обл. Благоевград, археологически и етнографски проучвания в района на Средните Родопи и археоастрономическото заснемане на мегалитните светилища в Средна гора.

2011 Улица на потреблението - изложба-инсталация под мотото "прави изкуство, а не боклуци" върху всекидневната култура, с научен ръководител доц. д-р Татяна Стоичкова. Студентите организираха изложение на стоки от миналото и днес, придружени с голяма изложба от снимки и креативни идеи за реизползването на продуктите.

2011 Творчески вдъхновения в цифровата фотография. Между света на реалното и виртуалното - фотоконкурс под ръководството на доц. Татяна Шопова, в рамките на проекта "Е-обучение във висшето образование - европейски измерения". Участие взеха студенти от Факултета по изкуствата. Жури под председателството на проф. д-р Павел Милков отличи с награди студентите, участвали във фотоконкурса. 1 награда - Зорница Замфирова - Културология, Даяна Божкова - ІV курс Културология; 2 награда - Петя Петрова - ІІІ курс Култура и медии, Христина Георгиева - І курс Филмова и ТВ режисура; 3 награда - Райна Николова - ІІ курс Културология, Джемиле Стамболиева - І курс Културология.

2010 Творчески вдъхновения в цифровата фотография. Улови света около теб - фотоконкурс под ръководството на доц. д-р Татяна Шопова рамките на проекта "Създаване на Център за нови медии и културно творчество в цифровата среда". В него се включиха студенти от различни специалности в Югозападния университет - Културология, Култура и медии, Българска филология, Информатика, Връзки с обществеността, Философия, Педагогика, Физика, ФТО и пр. Жури с председател проф. д-р Павел Милков определи наградите за студентско творчество във фотоконкурса. 1 награда - Магия Зорница Замфирова, четвърти курс Културология; Зелени магистрали Петя Петрова, втори курс Култура и медии; 2 награда - Един неочакван модел Ирина Василева, четвърти курс Културология, 3 награда - Зима-есен, Даяна Божкова, трети курс Културология.

2009 Уловени мигове от живота на студента-културолог - фотоконкурс за студенти от специалност "Културология". Журито отличи студентите Теодора Кирилова и Яна Тодорова от специалност Културология. Най-добрите студентски фотографии бяха поместени в организираната от доц. Татяна Шопова едноименна фотоизложба.

Последна промяна: 2020-02-25